Επικράτησε η ΑΕΚ απέναντι στον Αστέρα Τρίπολης

Έλενα Δημητρίου 18-04-2021 19:20
Η ΑΕΚ μείωσε στους 3 βαθμούς τη διαφορά της με τον Άρη

Τη νίκη απέναντι στον Αστέρα Τρίπολης πήρε η ΑΕΚ με 3-1, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής των πλέι-οφ της Superleague.

Αν και δυσκολεύτηκε στο τέλος τα κατάφερε η ΑΕΚ και μείωσε στους 3 βαθμούς τη διαφορά της με τον Άρη.

Ο αγώνας

Μόλις στο 5ο λεπτό ο Γκαρσία έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, αλλά το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ του Σβάρνα που ήταν μπροστά από τον Παπαδόπουλο. Η φάση μάλιστα ελέγχτηκε και από το VAR. Δυο λεπτά αργότερα ο Ανσαριφάρντ έκανε τη δική του προσπάθεια με κεφαλιά, αλλά μπλόκαρε ο Παπαδόπουλος.

Ο Γαλανόπουλος στο 39' άνοιξε το σκορ της αναμέτρησης για τους γηπεδούχους, έπειτα από ασίστ του Μάνταλου. Η Ένωση δεν πρόλαβε να χαρεί το προβάδισμα, καθώς μόλις δυο λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με τον Ριέρα, ο οποίος έφερε το ματς στα ίσα.

Στο 54' ο Λόπες έβγαλε τη σέντρα, η μπάλα κόντραρε στο Γκαρσία, πήρε πορεία προς την εστία, αλλά ο Παπαδόπουλος την έδιωξε.

Ο Αλβάρες στο 77' έβγαλε με τη σειρά του σέντρα, την κεφαλιά πήρε ο Μπαράλες, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Στο 85' ο Μάνταλος έβγαλε τη μπάλα για τον Λόπες στο δεύτερο δοκάρι, εκείνος βγήκε στην πλάτη της άμυνας, πρόλαβε τον Ρούμπεν Γκαρσία και με προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και πέτυχε το 2-1.

Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Αλμπάνης ήρθε να διαμορφώσει το τελικό 3-1. Αν και αρχικά ακυρώθηκε το γκολ του, μετά από έλεγχο του VAR μέτρησε κανονικά.

Κίτρινες: Μάνταλος, Βαλιέντε

ΑΕΚ: Αθανασιάδης, Βασιλαντωνόπουλος, Σβάρνας, Τσιγκρίνσκι, Λόπες, Γαλανόπουλος (63' Σιμάνσκι), Κρίστιτσιτς (84' Κοσίδης), Μάνταλος, Γκαρσία, Ανσαριφάρντ (53' Αλμπάνης), Ολιβέιρα

Αστέρας Τρίπολης: Παπαδόπουλος, Κανάλες, Καστάνιο (89' Χριστόπουλος), Σουάρες, Αλβαρες, Μουνάφο, Βαλιέντε (89' Μπάμπα), Τιλίκα (88' Ρίτζις), Ριέρα (76' Γκόμες), Πασκουάλ (61' Ιγκλέσιας), Μπαράλες